CHIA NÁPOJ PRO VŠECHNY SPORTOVCE I DIETÁŘE

Chia jsou ideálním zpestřením jídelníčku sportovců, osob držící dietu, dětí a zkrátka všech, kteří dbají na své zdraví.

 

Chia semínka jsou úžasným zdrojem živin, minerálních látek, vlákniny a především i omega-3 mastných kyselin (n-3 MK). Jedná se o drobná semínka šalvěje hispánské (černá nebo bílá, je to jedno)

Základní recept na chia nápoj

Ingredience na 1 porci:

  • 250 ml vody (může být se lžící agáve sirupu a citronem)/ doma připraveným freshem (klasikou je pomerančový, jablečný, grepový, ale klidně i z pomela, granátového jablíčka, třešní, manga, …co vás napadne)/ kokosové vody/ rostlinného mléka dle chuti
  • 1 lžíce chia

Postup:

Smíchat/protřepat (chia mají někdy tendenci se slepovat) a nechat 5 – 10 minut nabobtnat. Takto připravený nápoj vám v lednici vydrží i několik dnů, nejlepší je ovšem, když jej vypijete ještě ten den.

Nebojte se experimentovat!

  • Chia v melounovo – okurkovém džusu v poměru 2:1 jsou fantastická a zejména v létě vám skvěle udrží hydrataci organizmu.
  • Chia v ananasovém džusu s řapíkatým celerem 4:1

Chia nápoje oceníte i na cestách, jako zdravou svačinku a vaše děti si je zamilují, na chvilku se zabaví křoupáním semínek 

Kolik semínek denně spořádat, aby to mělo ten správný efekt?

Postačí 2 lžíce – v chia pudinku, ovesné snídani, naklíčených semínek ve stylu řeřichy na chleba s pomazánkou, v domácích sušenkách (jako náhrada za vejce), smoothie nebo chia džemu…variant je zkrátka nepřeberné množství 

Pokud sníte více než 2 lžíce, efekt chia bude ještě lepší (nezapomeňte však na dostatečný pitný režim).

Při sportu (běh, kolo, brusle aj.)  se doporučuje jíst (pít) více chia a dodat tak tělu více pozvolně uvolňující se energie. Pro tento případ jsou tedy nej domácí freshe (čerstvě připravené džusy), ve kterých se semínko nechá nabobtnat (chia jsou bez chuti, takže si je můžete nasypat opravdu do čehokoli).

Tento nápoj můžete pít kdykoli během fyzické aktivity, udrží vás tak skvěle při energii a má vlastnosti přirozeného ionťáku. 

Takže pápá lahvičky s modrým, fosforovým a jinak barevným obsahem!

V zahraničí (US/ UK atd.) je možné na každém rohu zakoupit připravené chia nápoje, snad k nám tento trend také brzo dojde. 

Chia jsou výbornou potravinou pro ženy v jakémkoliv věku. Obsahují vysoký podíl rostlinných proteinů a vlákniny a mají skvělou sytící schopnost .

Gel z chia semínek může významně usnadnit hubnutí. Gel (vláknina) v žaludku zpomaluje proces trávících enzymů. Díky tomu je mnohem delší přeměna sacharidů na jednoduché cukry. Výkyvy hladiny cukru v krvi jsou tak mnohem menší a snižuje se tím i chuť na sladké a časté jedení čehokoli.

KOUPĚ CHIA SEMÍNKA
Určitě doporučuji kupovat co největší balení (500 g/ 1 kg), balení o 100 g je zbytečně drahý luxus.