STRAŠÁK JMÉNEM BISFENOL A

Co je to vlastně ten bisfenol A (BPA)?

Jedná se o látku, která v minulosti neměla velké využití, avšak s rozvojem chemie polymerů se stala důležitou surovinou pro přípravu některých plastů. A tady začíná problém, plasty jsou totiž všude! Určitě se shodneme na tom, že se například  ve srovnání se sklem, s plasty prostě lépe manipuluje. Za toto pohodlí nás však stihne nemalá daň.

Aby toho nebylo málo – většina konzerv je zevnitř potažena vrstvou, ze které se uvolňuje bisfenol A = sloučenina, u které bylo prokázáno, že narušuje endokrinní systém. Byl prokázán její negativní dopad na plodnost, vývoj mozkových funkcí a chování dětí. BPA může podněcovat vznik rakoviny, cukrovky a jiných v této době již bohužel běžných nemocí.

BPA a výrobky z něj  nachází stále širší použití nejen v potravinářském průmyslu, ale také v medicíně, stavebnictví i elektronice.

BPA je i v CD a DVD nosičích, je také součástí termopapírů (např. v účtenkách z pokladen supermarketů), některých plastových zubních plombách, najdeme ho v kávovarech, v hračkách, v počítačích nebo v mobilních telefonech. Může být i součástí smaltů nebo epoxidových lepidel.V současné době je používán BPA zejména jako surovina na výrobu tzv. polykarbonátů. Z polykarbonátů se vyrábí celá řada užitkových předmětů pro domácnost jako jsou nádoby na tekutiny, dózy na potraviny, jídelní soupravy a mnohé další. Polykarbonát je považován za zdravotně nezávadný materiál, ve stále větší míře se používá i tam, kde přichází do styku s potravinami – včetně kojeneckých lahví. Laboratorní testy potvrzují, že BPA se z polykarbonátových výrobků dostává do potravin, které jsou s ním v kontaktu.
Strach z bisfenolu ale není novinkou.
Nejnovější výzkumy řadí BPA mezi látky narušující endokrinní systém, tedy kontrolní systém endokrinních žláz,  které vylučují životně důležité  hormony. Ty cirkulují v těle v krevním oběhu a jsou schopny ovlivňovat funkce vzdálených orgánů. Hormony jsou účinné již v nepatrných koncentracích, a proto i nepatrná množství látek, které jejich funkci narušují, mohou být nebezpečná pro lidské zdraví. Proto i BPA představuje pro lidské zdraví určité riziko.

Každý sice může oponovat tím, že kolem nás je spousta toho, co nám škodí. Ano, je pravdou, že naše životní prostředí je zamořeno velkou spoustou životu nebezpečných látek, ale proč přilévat další olej do ohně?! Nicméně už to , že Evropská komise uznala rizika, která představuje BPA pro dětský organismus, a nařídila zákaz výroby (od 1. března 2011) a prodeje (od 1. června 2011) kojeneckých lahví s BPA, něco značí.

Je BPA opravdu tak škodlivý nebo je to jen další z fám. Osobně jsem zastánce toho názoru, že pokud existuje riziko možného nebezpečí, a to i v případě, že riziko není stoprocentně ověřené, je třeba jednat tak, jako by toto nebezpečí bylo reálné. Nedávné studie ukázaly, že BPA lze najít ve vodovodní i balené vodě, v ovzduší a dokonce i v mateřském mléce. V některých oblastech je ho méně, v jiných více, ale je všude.

Jsem specialista v oblasti funkční výživy. Mým posláním je dělat lidi zdravější a štíhlejší bez zbytečného počítání kalorií. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře